Jegyzet

A mostani kiadás alkalmából – a helyenként eltérő szövegek helyes kezelése végett – fel kell idéznünk az Ábel trilógia legfontosabb kiadásait.

A regényciklust eredetileg a Brassói Lapok adta közkézre, kétszáznál is több részletben. Az első önálló művet 1932-ben, a középsőt (akkor még Ábel a Társadalomban címmel) 1933-ban, a harmadikat pedig 1934 szeptemberétől 1935 januárjáig bezáróan közölte.

Könyv alakban az Ábel a rengetegben 1932-ben Kolozsvárott, az Erdélyi Szépmíves Céh gondozásában látott napvilágot, Kós Károly művészi terve szerint s Bánffy Miklós tollrajzaival, miként a második-harmadik rész is. Az Ábel az országban 1933-ban jelent meg, az Ábel Amerikában 1934 karácsonyára, ugyanott. A trilógia egyik utánnyomása Buday György fametszeteivel került kiadásra.

Az önálló egységek összekapcsolására először 1937-ben nyílt mód, a budapesti Révai Irodalmi Intézet jóvoltából, az országos könyvnapok megrendezése alkalmából. Ettől kezdve használatos összefogó címként az Ábel.

E kiadás szövegkritikai igénnyel készült: az ötvenes évek derekán véglegessé formált műhöz híven, pontosabban: három és fél évtized múltán visszatérve az író ítélete szerint legjobb, autentikus szöveghez, melyet kötetenként 1955-ben, 1956-ban és 1957-ben adott közre az Ifjúsági Könyvkiadó. A trilógia végleges kéziratának kétharmad része a Tamási-hagyatékban is fennmaradt.

 

Z. Szalai Sándor

[ Digitális Irodalmi Akadémia ]